Skip to content

مجموعه امید

مجموعه امید از بخش‌های ذیل تشکیل شده است:

  • زمین بازی کودکان
  • زمین‌های ورزشــی
  • ساخت فضای گردهمایی والدین خانه امیــد

زمیــــن بازی کودکان

زمیــــن بازی کودکان از آنجا که کودکان سرفصلی بسیار مهم در توسعه جوامع بوده و بر اساس ماده 31 کنوانسیون (CRC) که در آن بازی کردن کودک، یکی از مهم‌ترین حقوق کودکان است، زمین بازی به منظور دستیابی به این حق ساخته می‌شود. بازی در رشد اجتماعی کودک تاثیر به‌سزایی دارد و موجب شکوفایی استعدادهای نهفته و بروز خلاقیت، همکاری، همیاری و مشارکت کودک می‌گردد.

زمیــــن‌های ورزشی

براساس تحقیقات انجام شده در مناطق محروم، خطر اعتیاد بصورت بالقوه در کمین کودکان می‌باشد و به جهت رفع این خطر و ترویج فرهنگ ورزش و تشویق کودکان به انجام فعالیت‌های تیمی، گروه «یکی هستیم»، تصمیم به ساخت زمین‌های ورزشی از جمله فوتبال و والیبال گرفته است. لازم به ذکر است مدیریت و نظارت بر این زمین‌ها پس از ساخت، طی تفاهم‌نامه‌ای به شریک اجرایی دولتی اهدا خواهد شد.

فضای گردهمایی والدین

بر اساس نتایج به دست آمده از مصاحبه‌های متمرکز گروهی و چهره به چهره با  والدین و به ویژه مادران، جهت بالا بردن سطح امیدواری و شادی، نیاز به فضایی جهت گردهمایی درخارج منزل احساس می‌شد.  در این راستا و به منظور تبادل تجربیات و نظرات در میان بانوان، ساخت “خانه گفتمان” ویژه‌ی خانم‌ها می‌تواند کمک قابل توجهی به این امر نماید.

خانه امید

با مشاهده‌های میدانی تیم «یکی هستیم» و براساس گفتگوهای غیررسمی با افراد محلی، به‌دلیل عدم وجود راه‌های مناسب امکان ارائه امداد‌رسانی از سوی نهاد‌های مربوطه میسر نبوده است. همچنین مشکلات اقتصادی مجالی برای مرتفع نمودن نیازهای مختلف به‌ خصوص حوزه سلامت را نمی‌دهد. بر همین اساس و در راستای رفع مشکلات خانواده‌های محلی گروه «یکی هستیم» با استفاده از سیستم ارجاع (Referal Service) واقع در خانه امید، دسترسی به خدمات اجتماعی را تسهیل می‌کند. این عملیات با نظارت شریک اجرایی و تحت تفاهم‌نامه‌های سه جانبه با سازمان‌های مردم نهاد دیگر و استانداری محترم منطقه انجام می‌پذیرد. 

همچنین از وظایف «خانه امید»، برگزاری دوره‌ها و کمک در توانمندسازی زنان و مادران محلی با توجه به پتانسیل‌های موجود در جامعه، هدف می‌باشد که برای هرمنطقه به صورت اختصاصی طراحی ‌می‌گردد و کمک در توانمندسازی زنان و مادران محلی با توجه به پتانسیل‌های موجود در جامعه، هدف می‌باشد که برای هرمنطقه به صورت اختصاصی طراحی ‌می‌گردد.

گالری

مکان‌های ساخت مجموعه‌ی امید تا امروز

محل اجــرا 1: روستای گمیشان، در استان گلستان پس از سیل اخیر

محل اجــرا 2: جنوب کرمان، 1۵ کیلومتری شهر زهکلوت، روستای بویینگ

مطالب مرتبط

کوهستان جازموریان

پروژه گلخانه